Informatika

Začátek nového školního roku 2020/2021 mírně komplikuje pozdější dokončení modernizace učebny informatiky, než nám bylo slíbeno. Přesto se pokusíme co nejdříve všechny žáky 2. stupně seznámit s prostředím Office 365, což by mohlo zkvalitnit jak případnou distanční výuku, tak doplnit i klasickou výuku ve škole.

Ve všech třídách 2. stupně jsme žákům vytvořili uživatelské účty v prostředí Office 365 ve tvaru prijmeni.jmeno@zsjablunka.cz. Přihlašovací údaje obdrží žáci postupně od učitelů informatiky.

Podrobnější informace k Office 365
  • žáci získají po dobu docházky na naší školu zdarma email (Outlook) a kancelářský balík Office (Word, Excel, Powerpoint)
  • součástí každého účtu v Office 365 je osobní soukromé úložiště OneDrive určená pro ukládání dat OneDrive mimo jiné umožňuje i sdílení dokumentů.
  • email (Outlook) i úložiště (OneDrive) jsou pro každého žáka plně soukromé, nikdo ze školy ani odjinud nemá možnost ani oprávnění sledovat komunikaci či uložené soubory. Součástí služby je i kvalitní filtrování nevyžádané pošty a virů. V případě ztráty či zapomenutí hesla kontaktujte zástupce ředitele školy
  • výhodou je, že Online aplikace se spustí na jakémkoliv počítači, tabletu či telefonu s připojením k internetu. Stačí mít pouze internetový prohlížeč (Chrome, Edge, Mozilla, ...)
  • dokumenty vytvořené v online aplikacích Office se do OneDrive ukládají automaticky
  • dokumenty i složky v OneDrive se dají sdílet s ostatními uživateli
  • součástí Office 365 je také aplikace Teams, pomocí které se dá chatovat, zadávat i odevzdávat úkoly či pořádat videokonference (nejen s učitelem, ale třeba i se spolužáky prostřednictvím mobilu)

Videonávod pro žáky (rodiče). Ne z naší školy, ale docela srozumitelné a použitelné.

Jednotlivé části Office 365 stručně
Outlook - elektronická pošta (email)
Word - textový editor
Excel - tabulkový kalkulátor
Powerpoint - prezentace
Teams - týmy. Zde je možno konverzovat, zadávat úkoly, vést videokonferenci, ...
One Drive - cloudové (on-line) úložiště. Do One Drive se automaticky ukládají dokumenty, které vytvoříte - např. ve Wordu, Excelu či Powerpointu. Můžete zde vytvářet složky a případně nahrávat i své další soubory (třeba fotky).